2011. május 31., kedd
American Photo magazin az esküvőkről
Kell is a változatosság, mert a legtöbb esküvői fotó, amit mostanság láttam, kiábránditóan ötlettelen volt. A pár jobbról, a pár balról, egy fa, egy autó, borzasztó. Az esküvői fotóról amúgy minden fotóskönyvben megemlitik, hogy a legkomplexebb, legnehezebb műfaj, mert sokféle stilus keveredik: a riport, ráadásul megismételhetetlen pillanatokkal, portré, és azon túl is minden. A fotós nem mondhatja, hogy bocsi, lemaradtam a gyertyagyújtásról, mert akkumulátort kellett cserélnem..Túl a technikai dolgokon, számomra az egyik legnehezebb feladat az, hogy tudom átmenteni a saját stilusomat a képekre? Hiszen vegyünk egy átlagos szertartást: tulajdonképpen tizből tiz fotós majdnem ugyanúgy fotózná le. Persze másik oldalról az se jó, ha túlzottan és céltalanul egyénieskedő képek készülnek. Ki örülne, ha minden esküvői képe egy 200 mm-es telével készülne? Vagy halszemmel? A legjobb az lenne, ha a pár megértené, hogy fotózásra legalább 2-3 óra kell, és és kevés, de karakteres kép fog készülni. Ez nem egyszerű..
2011. május 28., szombat
A kötelezőt nem
Mindezek miatt nem irok most a Mai Manóról sem. Akit érdekel, feliratkozhat a heti hirlevélre, és megismerheti az aktuális kiállitásokat. Csak azt tudom mondani, bár többen lennénk akik eljárunk ilyen helyekre. Ennyit erről.
2011. május 26., csütörtök
No de mi a helyzet a galériákkal?
Érdekes trendeket látok a nemzetközi vonalon. A galériások, miután rájöttek, hogy az eladásoknak lőttek, de legalábbis hiába várják a korábbi szintet, ráadásul ez az állapot hosszabb ideig tart, akkor elkezdtek végre egyéniesedni. A galériás rájött, hogy mindegy, hogy mit csinál, és akkor már miért ne kövesse az álmait? Nagyon érdekes projektek jöttek létre a galériás személyes érdeklődése által vezetve - de ezek annak a kiválasztottaknak szólnak, akik szorosabban követik a galéria működését.
Egyre kevésbé lehetséges az, hogy valaki igazán hasznos információkhoz jut pusztán azáltal, hogy évente párszor benéz egy galériába. A tulajdonosok szorosabbra vették a kötődést, és exkluziv kedvezményeket kinálnak, de csak azoknak, akik valóban kötődnek egy galériához, és legalább havonta meg is látogatják. Számukra exkluziv vacsorák, műterem látogatások, extra 5 % kedvezmény jár, mindamellett, hogy a galériás más területeken is próbál kedvére tenni. Aki viszont nem tartozik egyetlen körhöz sem, az nem jut információhoz.
Egy másik trend a múzeumok előretörése. Ma már jóformán egy jobbfajta galéria kinálatát nyújtják, s mivel nincsenek a megtérüléshez kötve, sokszor nagyobb felhajtást tudnak csinálni. A francia Arts magazine sikertörténetekről beszél, és megállapitja, hogy egyre keskenyebb a különbség egy galéria és egy múzeum között. Valójában persze a múzeumot a látogatottságon mérik, ezért jól hangzó összeállitásokat találnak ki, és nem riadnak vissza attól sem, ha el kell csábitani egy művészt egy galériától. A célközönség viszont egész más, mert a múzeum közönsége sokkal szélesebb, és kevésbé koncentrált látogatókból áll, akik legtöbbször nem is értik a kirakott tárgyakat, mig egy galériában még mindig nagyon fontos az eszmeiség.
A jövő megint csak a nemzetköziesedés irányába vezet. A legtöbb galéria vevőköre által rá is van kényszeritve a nyitásra, és ez csak gyorsulni fog. A válság ebből a szempontból mégiscsak jót tett, de azért jöhetne már az a metró az alagút végéről...
2011. május 24., kedd
Fotókönyv aukció
Azt azért érdemes megjegyezni, hogy a ritkább, különlegesebb könyveknek külön árfolyama van, és sokszor egészen extrém magasságokba is katapultálhat - annak a 100 embernek, aki világszinten ezeknek a gyűjtésével foglalkozik. Persze könnyen mondhatnánk, hogy ha a nagymamám mondjuk 1920-ban New Yorkban járva vett volna egy Alfred Stiglitz albumot akkor 20 dollárért, akkor ma 25000 dollárt kaszirozhatnánk, feltéve hogy jó állapotban maradt meg és nem lopták el azóta...
Érdekesség, hogy mig nálunk már eredeti műtárgyat sem vesz senki, addig máshol nemcsak a műtárgy, hanem számos, a maga idejében szinte értéktelen tárgy is lehet gyűjtők célpontja. Nikon kezelési utasitások, dobozok, és gyakorlatilag bármi, aminek köze van a fotózáshoz. Ez persze nem azt jelenti, hogy ma el kell rakni ezeket a dobozokat, hiszen ez az akkori csúcsmodellekre, és azokon belül is egy hierarchia szerint értékelődik. Visszatérve a könyvekre, ha befektetési céllal néznénk ma könyvet, akkor nem csak azt kellene tudni biztositani, hogy a következő 100 évben senki sem nyúl hozzájuk, hanem azt is jól kellene kiválasztani, hogy kiből lesz az igazán értékes művész. Stieglitz példájával élve, a 25000 dolcsiról könnyen 1100 pénzre csökkenhet a vagyonunk, ha Jacob Riis könyvet őrizgetünk.
Innen nézve úri passziónak tűnik az egész, de érdemes átnézni a listát, egy teljes fotótörténet órával ér fel.
2011. május 18., szerda
Könyvajánló: Andrea Bellini
Nyilván a cime miatt vettem le a polcról Párizsban, a Centre Pompidou-ban, és ha nem is mondom azt, hogy a cim a legérdekesebb része a könyvnek, azért vannak fenntartásaim. Az első rögtön a szemlélet. Én, mint alkotó, azt kérdezném a galeristától, hogyan választ, mit néz meg jelentkezőkön, a könyv szerzője viszont a műgyűjtők felől közelit, és szinte minden interjúban kimondatja ugyanazt a közhelycsokrot, vagyis: ne vásárolj azonnal, ismerd meg a piacot, csak olyat vegyél ami tetszik, próbálj meg egy galériával hosszabb távon együttműködni, tehát csupa olyan dolgot, amit egy valamirevaló gyűjtő már rég tud, viszont nem szól, vagy ő sem meri megkérdezni azokat a kényes kérdéseket, amik foglalkoztatnak. Végső soron minden interjúalany nagyon udvariasan elmeséli a dolgait, és persze végül ez történetmesélésbe csap át, ami persze nem érdektelen, csak hihetetlen (pl. hogy hogyan lettek galériatulajdonosok). Ami viszont a legnagyobb erénye a könyvnek, hogy egy kicsit közelebb hozza a galériásokat, megtudunk néhány apróságot, amiről meg lehet őket jegyezni és ez nem kevés, tekintve, hogy hány galéria is van a világon.
Van azért aggasztó dolog is. Mindenki tudja, hogy az olaszok a futottak még kategóriában vannak kortárs művészetben. Ennek ellenére Andrea barátnőnk összeszedett annyi olasz galériát, amennyi nincs is, és végeláthatatlan csevelyt folytat az olasz művészet nagyságáról. Értem én, hogy minden szentnek.., de itt kifejezetten kilóg a lóláb. Aztán bele lehetne kötni még a galériák listájába is, de gondolom, ismerősi alapon ment ez, és azért annyira nem rossz a lista. Egyébként ha még valami kételyünk lenne, hogy mi alapján választanak a galériások művészeket, akkor most elszállnak: gyakorlatilag mindenki azt nyilatkozta, hogy gyerekkori barát, kivéve azt a 20 embert, akit minden galériás felvenne a portfóliójába.
Okosabbak lettünk a könyvtől? Mindenképpen, noha egy újszülöttnek minden közhely új...
2011. május 14., szombat
Csiszér Zsuzsi
2011. május 10., kedd
A mexikói bőrönd - helyett
Az Icp-ben (New York) Robert Capa mexikói bőröndjéből mutatnak be egy csokornyit, de nem erről fogok irni, mert a képek eléggé közepesek, vagy gyengébbek, kb. olyanok, mint amikor Hendrix vagy bárki más ki nem adott számait hallgatom: van benne valami morzsa, ötlet, de igazából érdektelen. Nem várhatjuk el azt a zsenialitást, mint amit a főműveitől, a sietősen komponált, életlen, vagy téma nélküli képeket meg miért méltassam, mégha ez gonoszság is tőlem. Van viszont egy másik kiállitás, Wang Qingsongé, amibe viszont beleszerettem. A képeiben a monumentalitást imádom. Még azt is el tudom képzelni, hogy Kinában centiméterben mérik a művészek munkáit, mert ilyen méretű ábrázolásokat ritkán látni. Amikor méretről beszélek, nem arra gondolok, hogy maga a nagyitás óriási: persze az, több méteres, de ezt ma már tudja mindenki - mondjuk elég Andreas Gursky 99 cent képére gondolnom, ami 2,5 * 4 méteres. Inkább a kézműves munka mennyisége döbbent meg. A tanár a táblánál magyaráz képénél például a krétával apró betűkkel felrajzolt terület úgy érzésre 8*4 méteres. Eldolgozgatott pár napig-hétig a művész, mielőtt a fényképezőhöz nyúlt. Vagy ott van a plakátos kép, már eleve 10-nél több szereplője van, akik mégis aprók, mint a hangyák. Plakátokat próbálnak leszedni a falról, ami legalább 20 méter magas, nagyjából egy sportcsarnoknyi méretű sarok, amibe nyilván le kellett gyártatni a plakátokat, aztán felrakni...brr. Mennyi munka. Persze nem csak ettől lesz jó a kép, de ez egy olyan sajátosság, amireemlékezni lehet...
2011. május 1., vasárnap
Hová tűnt a Wam design center?
Persze aki a Saatchi felé mutogat, hogy bezzeg nekik megy a dolog, az hasonlitsa össze a mi Art fair-ünket a Frieze-el, vagy Damian Hirst-öt bárkivel. Ettől függetlenül az ötlet jó, vagy legalábbis jól hangzik, csak éppen szinte beláthatatlan pénzt kéne beleölni, és nem 3, hanem 30 év alatt jönne vissza bármi is. Van jelentkező?