2010. december 22., szerda
Hová tart a fotó?
Természetesen újra -ha a jelző egyáltalán elképzelhető itt - népszerű a fekete-fehér, persze kizárólag nagy denzitású anyagra, mondjuk Ilfordra, kizárólag analóg géppel, lehetőleg kicsit életlenül.
Akárhogy is, számomra úgy tűnik, hogy lassan kialakult egyfajta elvárás a fotótól, mint médiumtól: bár továbbra is rendkivül sokszinű a paletta, bizonyos tipusképből valahogy többet látok. Bár nem ezt a gondolatmenetet követve, de az újságirók is elgondolkodtak, hogy vajon véletlen-e, hogy minden naplementén vagy városábrázoláson maximumra van húzva a telitettség, tényleg minden annyira éles-e...
Van itt más is. Csak a C betüs gyártó idén 3 millió eos tükörreflexes kamerát adott el, gyanithatóan nem igazán művészeknek, bár ezek az emberek nyilván nem teljesen amatőrök, ha már ilyen kamerát vesznek. Akkor viszont mi történik ezekkel az emberekkel és képekkel? Merthogy bizonyára fotóznak rendületlen. Nem lehet, hogy valahogy a közizlés egy kicsit arra megy, amerre ezek a műkedvelők is követni tudják az eseményeket? Ott van egy riport, tele világtásügyi közhelyekkel, de az egyszerű ember is megmondhatja, hogy igen, elment oda, fotózott, rászánta az időt, mig ha ugyanezt mondjuk egy térábrázolással mutatjuk be, akkor csak legyintenek?
Egy biztos. Már nem is létezik olyan, hogy "fotó". Csak tájkép van, fekete-fehér, művészi, kerek, kocka, mogyorós...
2010. december 17., péntek
Digitális képkeretek
Mindezt azért vezettem elő, mert a digitális képkeretekkel kapcsolatban én is ultrakonzervativ álláspontot vettem fel, miközben lehet, hogy csak egy begyöpösödött vénember vagyok. És mégis: valaki árulja már el, mire jó ez? A kezdők kedvéért egy rövid bemutató: egy normál képkeretet kell elképzelni, amiből vagy kijön egy madzag, mert 220 voltról megy, vagy tartóselemről megy, és akkor nincs drót. Egy usb dróton tölthetünk fel képeket, amit beállitástól függően időközönként váltogat. Ha kedvünk tartja, akár percenként más kép néz ránk. Ez idáig remek. Csakhogy az élet nem abból áll, hogy képeket nézegetünk folyton. Este elalvás előtt fogtam, és kikapcsoltam a készüléket. Majd másnap reggel szembenézett velem egy fekete képkeret. Bekapcsoltam, aztán visszaraktam. Elmentem munkába, és előtte elfelejtettem kikapcsolni, tehát egész nap ment. Hazaértem, nem foglalkoztam vele. Két nap múlva eszembe jutott, hogy még mindig megy. Ez éjszaka történt, akkor kikapcsoltam, és azóta sem kapcsoltam be, mert elfelejtettem. Valahogy mindig akadt fontosabb. Aztán egy idő múlva megszoktam a fekete keretet is, lusta voltam bekapcsolni, majd elfeledkezni róla. Azóta elővettem egy másik képet is, hogy legalább ne csak a fekete legyen, viszont ezzel végképp elrontottam a játékot. Tehát a képet elraktam, és bekapcsoltam a kütyüt. Ismét megfeledkeztem róla, csakhogy egyik nap megint fekete kép fogadott. Már reflexszerűen kapcsoltam be, de már be volt kapcsolva. Lemerült az elem!
A történetből az alábbi tanulságok vonhatók le: 1. milyen ember az, aki nem nézi folyamatosan a képkeretét, és nem kapcsolgatja ki-be, sőt nem tölti az elemét? 2. Miért is nem volt jó nekünk a hagyományos kép?
2010. december 13., hétfő
Johannes Itten: A szinek művészete
És itt jön be a könyv a képbe, ugyanis egész eddig azt gondoltam, hogy az én szinlátásom nem fér össze semmilyen szinskálával, hiszen amit ott látunk, az csupán séma, mintha egy kockára azt mondanánk, ház, holott egy épitész tudja, hogy esetleg a bejárat háromszöget formáz, kinyúló csúcsokkal stb..Itten viszont azt mondja, hogy mindenkinek egyedi szinskálája van, és mivel ezzel inditja a könyvet, egyből szimpatikus is lesz. Pláne, hogy utána folytatja.
Amúgy is méltatlanul kevés könyv van a szinekről, igy ez egy kötelező darab, egyetlen ellenjavallata az ára, ezzel együtt is klasszikus.
2010. december 10., péntek
a padlássöprés
Emellett tegye fel a kezét, aki tudta, hogy Brassai idős korában szobrászkodással is bibelődött. Úgy látszik, talán mégis vannak életművek, amikkel érdemes még egy kicsit foglalkozni, felidézni, mielőtt a poros könyvüket újra visszarakjuk a polcra...
2010. november 22., hétfő
Kerekes Gábor a Paris Photo-n
2010. november 17., szerda
Artbázis a fotójogokról
Az előadáson elhangzott egy érdekes számadat: évente kb 30 millió fénykép készül papirkép formájában csak itthon, 30 millió darab fényérzékeny papir, amit begyűrünk a fiókba vagy albumba tesszük, őrületes szám.
Az előadás témája, a fotójogok persze egészen más tészta, de arról majd máskor.
2010. november 14., vasárnap
Art Market Budapest
A másik bajom, hogy a kiállitott képek 98 %-a ultraalternativ kategóriába sorolható, ami számomra azt jelenti, hogy készitőjük mindent megtett, hogy esztétikailag ronda képet adjon ki a kezeiből. Persze értem én, meg túllendültünk már az esztétikai kategórián, de miért rakjak ki beteg, groteszk testeket a lakásomba? Üditő kivételt jelentettek Szabó Klára Petra akvarelljei, csak sajnos annyira picik, hogy szinte elvesztek a térben.
Apropó tér. Egy rossz szavam se lehet a kivitelezésre, szép, tágas, értékes terek fogadták a látogatókat, külön pluszpont az ingyenességért. A katalógus megléte is örvendetes, vékonysága már kevésbé, de legalább megfizethető.
Összességében elmondható, hogy nagyon kellett már egy vetélytárs a Műcsarnokbeli Art Fair-nek. Minden megmozdulás kivánatos, ami a kortárs művészetet népszerűsiti. Már csak a kortárs művészetet gyűjtőket kellene valahogy megtalálni, ha vannak olyanok.
2010. november 13., szombat
A pozsonyi fotóhónap
Két magyar kiállitásnak is örülhetünk, az egyik a magyar intézetben, úgyhogy az talán nem lesz túl népszerű. Ezen felül a programfüzet szerint, amit egyetlen helyen láttam, kiállitások tömkelege vár, amiből jópár kávézókban tekinthető meg, és ha az egyik főprogram, a 20 évre visszatekintő összegzés elfért egy nagyobbacska szobában, akkor talán egy ideig még nem kell leborulnunk Pozsony előtt. Ám kárörvendően mosolyogni sem érdemes, ezt az előző bejegyzésben tárgyalt portfolio review megmutatta.
2010. november 10., szerda
A portfolio review Pozsonyban
A kritériumok elsőre nem tűnnek nehéznek. Először is, valahonnan hallani kell az eseményről. Fel se merem feltételezni, hogy valaki komoly fotósnak gondolja magát, ha nem olvassa a külföldi lapokat, vagy ha azokat nem is, a külföldi fontosabb weblapokat, ahol hirdetik az eseményt. Ez az első feltétel. A második az, hogy legyen megfelelő, bemutatható képanyag. Azt, hogy a képeket sorozatokba kell rendezni, nagyon hamar meg kell tanulni. A harmadik feltétel az utazás, ami itt 200 km-t jelent. A legfontosabb mégis az, hogy ki kell állni az emberek elé, és beszélni kell a képekről. Ezzel együtt nem hiszem el, hogy ezeknek a feltételeknek itthon 3 ember felel meg. Ó, nem. De akkor mi az igazi ok?
2010. november 7., vasárnap
Ami kimaradt 1.
1. Gyugyi gyűjtemény Pécsett. Ez a Zsolnay kerámiákból álló készlet külföldi gyűjtés eredmény. A gyűjtő vásárokon, aukciókon vásárolta a gyár termékeit, vélhetően már akkor azért, hogy egyszer visszahozza az országba. Elképesztő történet. Mint ahogy az is az, ahogy a gyűjteményt bemutatják. Ez a terület ugyanis jelenleg épités alatt áll, teljes a kavarodás, és aki segitség nélkül megtalálja a bejáratot, az nem kevés tiszteletet érdemel - és elvileg csak csoportosan látogatható, hogy miért, számomra rejtély. Viszont a gyűjtemény tényleg páratlan, legalábbis szecessziós vázákból ilyet és ennyi változatot egy helyen még nem láttam. Lenyűgöző.
2. A Belaggio hotel kiállitása Las Vegasban. Az óriásplakátok szerint -figuratively speaking - itt valami hasonlóan nagyszabású dolgot fogunk látni, mint a legmenőbb múzeumokban. Aztán belépünk a nagyjából két nagyszobányi területre, és nem értjük. Hogy lehet kiállitásnak hivni ezt a 30-40 képből álló tárlatot? Mire belemerülnénk, már vége is. Mondjuk lassan fogunk lépdelni, ezt a képek garantálják, mivel mindegyik a legmenőbb művészektől érkezett, olyanoktól, akiket még ott is ismernek. És a vicces az, hogy azok a képek döbbenetesen jók is. Csakhogy alig van belőlük. Vélhetően nem akarták elfárasztani a játszani szándékozókat.
2010. november 3., szerda
Fototagetrier
2010. október 27., szerda
Az Aviva
Na mindegy, beszéljünk a két fotós műről. Ami inkább egy, mivel a Technica Schweiz egyfajta best of válogatással jelentkezett, máshol már többször bemutatott anyagokból ollóztak össze egy falnyi képet, azt viszont teljesen be is népesitették. Az alkotócsoport a fotót csak mint eszközt kezeli, valójában minden kép mögött egy történet rejlik, ami nélkül a kép értelmezhetetlen. Itt a kép tehát csak dokumentáció. Ettől még a munkáik könnyen megjegyezhetőek, üditő szinfoltok a hazai fotózásban.
A másik anyag Esterházy Marcell sorozata műtermekről. Talán nem vagyok nagyképű, ha kijelentem, a témát sokan sokszor feldolgozták. Amit itt látunk, az nemhogy nem művészet, hanem dokumentációnak is kevés, a túl szűken kivágott, térben egyáltalán el nem helyezkedő képek sokszor csupán egy számitógép monitort ábrázolnak, ezzel a modern korra utalva, ám pont a művek keletkezéséről semmit sem tudunk meg. Talán a névsorra kéne felkapnom a fejem, csakhogy az még kevés a hasraeséshez. Talán túl szigorú vagyok, és a nagyon-nagyon fiatal emberke később kifutja magát, ha már ilyen jó kapcsolatai vannak. Tényleg, hogy az ördögbe került ő be a 6 közé?
2010. október 24., vasárnap
A francia kultúra
Az, hogy miként jutottunk el idáig, nagyjából világos. A világháború után az amerikai kultúra végigsöpört Európán, és azóta az angol nyelvű kultúra bizony alaposan legyűrte az erre nem számitó helyi kultúrákat. A Le Magazine Littéraire szerint az elmúlt 10 évben tizszer annyi amerikai regényt forditottak le franciára, mint francia irókat angolra. Ehhez kapcsolódik egy utazási élményem is: az abszolút francia birodalom részének tekintett Tunéziában pár éve már tudtak annyit angolul, amennyi a legszükségesebb helyzetekben a hol-van-ez-és-ez magyarázatra elég volt. Ez persze csak annyit jelentett, hogy nekem kellett franciául csevegnem, de a társaságból mindenki kérhetett magának az étteremben. De hogyan függ ez össze a témánkkal? Talán jobban, mint elsőre tűnik. A nyelv ugyanis meghatározó. Immár kijelenthetjük, hogy az egész világ elkezdett angolul tanulni, hiszen 1. egy bizonyos szintig könnyű 2. mindenhol használható. Ez pedig óhatatlanul azzal jár, hogy valamilyen szinten bekopogtat az angol kultúra, noha pl. szerintem jóval kevesebb jó irójuk van, mint mondjuk nekünk. És ha már az angol kultúra érkezik, akkor ők kihagyhatják a kis nemzeti kultúrákat, hiszen 1. nem értik 2. nem lehet fontos, hiszen nincsenek jelen pl. a Sotheby aukcióin... Igy aztán, bármilyen furcsán is hangzik, a francia kultúra egy vidéki szatelitkultúrává csökken. Vagy mégsem? Az Art Absolument francia magazin cimlapján a francia festészet visszatérése a téma (peinture francaise la réhabilitation?). És talán nem véletlen az sem, hogy az amúgy pökhendi Artforum (na jó, elitista) tavalyi mélypontja után, amikor a Turner dij kapcsán Phil Collins -nem az énekes, angol videóművész - nagyobb terjedelmet kapott, mint mondjuk Ansel Adams, váltott, és ma már jobban odafigyel az öreg kontinensre. Az sem lehet véletlen, hogy a szaksajtó egyre jobban elutasitja a meghatározó amerikai múzeumok gyakorlatát, mellyel nyiltan a gazdagok gyűjteményeit próbálják megnyerni maguknak a biztos támogatás reményében.
Persze ha az egészet a pénz hóditásának tudjuk be, akkor gyors tanulságot vonhatunk le, elég benézni azt Art Bazel-re és mondjuk a Paris Photo-ra. Jó, ez persze csúsztatás, de nehéz fenntartani a francia hegemóniát úgy, hogy a műgyűjtők 100 leggazdagabbikából 50 az újvilágban él, 30 ázsiában, 10 Moszkvában. De hogy mégse fejezzem be ennyire negativan a témát, utalok a Helsinki Iskolára, amely ma már kicsit közhelyszerűen jelzi, hogy egy kis nemzet is bekerülhet a főáramba, ha a művészei együttesen lépnek fel.
Visszatérve a franciákra, azért a fotóház vagy a Pompidou központ meglátogatása után biztosan nem az a kép alakul ki bennünk, hogy egy lejtő alján csücsülnek, ugyanakkor figyelemre méltó a francia témájú cikkek alacsony aránya a nemzetközi fotóslapokban. A következő hónapokban kiderül, van-e változás ezen a téren.
2010. október 11., hétfő
Jovián György
2010. október 6., szerda
A keretekről
Node vissza a kerethez. Az előző bevezetés azért kellett, mert ha elhatározzuk, hogy márpedig nem savmentes keretet használunk (urambocsá' nem savmentes előhivást nem savmentes papirra, jaaj), akkor érdemes azon elgondolkozni, hogy milyen keret illene a képhez. Kell hozzá egy kis idő. De ha sikerül...
2010. szeptember 30., csütörtök
Photoedition Berlin
Azért attól függetlenül, hogy ezúttal jól sikerült a párositás, gyakran kérdezem alkotóktól, hogy ha levesszük a technikai bravúrt, mellyel archiv technológiával jelenitette meg a képet, marad-e elegendő érdekesség a képen?
2010. szeptember 26., vasárnap
Yann Arthus Bertrand
A másik, amit meg kell emlitenem, hogy mennyire becsben tartják a művészeiket. Helyi emberekkel beszélgetve mindenki azt mondta, hogy elmegy a vetitésre, néhány étterem bezárt, hogy mindenki ott tudjon lenni, és a sétány is megtelt emberekkel, akinek nem jutott szék, az a sétány peremén ült. Megjelent a polgármester is, szerencsére csak röviden beszélt, és persze az újságok is beharangozták az eseményt. Lehet ezt igy is..
2010. szeptember 21., kedd
Barta Zsolt
Számomra ezek a képek éppen hogy nem a gyárépületekről szólnak, és fel sem merül bennem, hogy egyfajta mentsük meg a gyárakat olvasatot keressek, hanem egy érett művész szinekkel és formákkal kifejeződő vallomását olvasom ebben a lebilincselő előadásban.
2010. szeptember 16., csütörtök
Az információözönről
El kell fogadnunk a tényt, hogy a világ nem megismerhető. Nem csak a fotós világról beszélek, bár kétségtelenül ott is igaz ez a megállapitás. Tegyünk egy egyszerű kisérletet. Tegyük fel, hogy meg szeretnénk ismerni korunk legfontosabb alkotóit. Utasitsuk el a pénzvilágot, és maradjunk a művészeti élet által legfontosabbnak tartott embereknél. Remek, akkor az első utunk talán New York-ba vezet, a Momába. Ugyan van az ICP, a fotósközpont, de mi tudjuk, hogy a kincsei legnagyobb részét raktárakban tartja. El fogunk menni a 25-ös utca környékére, majd hajtépve ráébredünk, hogy túl sok galéria települt oda, és egy hét is kevés, hogy mindet végigjárjuk. Jó, akkor jöjjünk vissza Bázelbe, az év művészeti vásárára. Azt gondoljuk, persze naivan, hogy aki számit, ott van. Hát nincs. A legfontosabb művek rég trezorokban gazdagitják az előkelőeket, akik aligha veszik elő mondjuk Ansel Adams képeit a századelőről, még akár kesztyűben sem. Ehelyett légmentesen, savmentesen, és zárójelben megjegyezve, látványmentesen megmentik őket az utókornak, ami becsülendő, de a szélesebb közönségnek alighanem belegondolni is nehéz, mikor láthatnák ezeket a képeket. Térjünk is vissza az ArtBázelre. Kifizetjük a 15 frankos belépőt, majd...elborzadunk. Egy óriási csarnokba lépünk, melynek nem látjuk a végét, a szélességét is csak tippelni lehet, és akkor még nem is tudjuk, hogy van egy emelet is. Lépkedünk a standok között, és pár óra múlva ráébredünk, hogy már elfelejtettük, mit láttunk az elején.
Fontosabb múzeumokba fogunk menni, Londonba a Tate Modernbe, a Pompidou központba, Lausanne-ba, Madridba...aztán rájövünk, hogy túl sok várost kellene bejárni. És persze nem elég egyszer bejárni: a párizsi fotóházban (Maison de la photographie) havonta cserélődnek a kiállitások. De még érdekes kiállitásból is annyi van, hogy ha folyton úton lennénk se érnénk utol magunkat.
Újságokat fogunk vásárolni, hisz az mégiscsak könnyebb és olcsóbb, mint annyit utazni. Mondjuk Párizsban belépünk egy újságoshoz...és megint bajban leszünk. A francia Photo ugye kikerülhetetlen, az Artforum 200 oldal, és dögnehéz, ott van az Artworld, Photoart, Portfolio, Color, AZ Art, és a többi...Nem, ennyit nem lehet olvasni. És a könyvekről még nem is szóltam...
Egymás után omlanak a piacra a művészek, sok közülük elbukik, pályát változtat, eltűnik, de még mindig marad annyi, hogy emberi ésszel felfoghatatlan.
De legalább itt van a jó öreg, pici Budapest...Aha. A nagy galériákat ismerjük, de igen gyakran létesül új, aztán vannak az underground helyek, nem beszélve azokról, akik nem állitanak ki folyton, akik már nincsenek is köztünk, vagy csak elfelejtették őket...
Mondom, hogy megismerhetetlen.
2010. szeptember 14., kedd
2 éves a blog
Az eredeti cél az volt, hogy olyan magyar fotósokat mutassak be, akik külföldön sikereket értek el, és zárójeles megjegyzésként odatettem, hogy itthon viszont nem ismerik őket, vagy legalábbis messze nem olyan megbecsülésnek örvendenek, mint kijárna nekik. Azért zárójeles ez a megjegyzés, mert amikor inditottam a blogot, még lelkes harcos akartam lenni, ma pedig inkább..hmm, nem is tudom. Attól még azok a sikerek nem kisebbednek, viszont a magam részéről nem óhajtok egy folyamatos frusztrációt érezni emiatt. Az a fontos, hogy mégha nem is közismert, igenis vannak szép sikerek külhonban. A blog ezeket az embereket mutatja be, mert meggyőződésem, hogy nem érdemes elszigeteltségben élni, igenis legalább alapszinten ismerni kell Európa legfontosabb kiállitóhelyeit. Hiszen az, aki sosem járt az Art Bazel-en, hogyan tudhatná, hogy miről is szól a művészeti élet? Ha valaki nem látta a Tate Modernt ...és itt most hosszasan lehetne sorolni még a helyszineket és intézményeket, akkor...
A másik ok, ami miatt a blogba kezdtem, az, hogy saját magamnak is felvéssem azokat a neveket, akiket szivesen megismernék. Hiszen forditva is működik a dolog, vagyis, ha valakinek van egy jó referenciája, az érdekesebb művészként is. Szivesebben beszélgetek én is olyan valakivel, aki ismeri az Arco-t mondjuk, mert teljesen esetleges, hogy itthon kit mikor és miért láthatunk.
Összesen 68 bejegyzést irtam két év alatt, ez havi átlag 2,83 bejegyzés. Tehát nem kérdés, hogy vannak figyelemreméltó események magyar fotósok részvételével, sőt inkább az az érzésem, hogy én sem értesülök mindenről. A legjobb persze az lenne, ha egyfolytában úton lennék, bár igy is Izlandtól Rómáig, Barcelonától Berlinig terjed a kör, amit figyelek. Az érdeklődésem miatt gyakran irok New York-ról, de Ázsia gyakran kimarad, pedig egyre érdekesebb lesz, ahogy a feltörekvő újgazdagok létrehozzák a piacot. Dél-Amerikáról sem sokat tudok, még leginkább a Visura magazin tájékoztat onnan, és persze Afrika és Ausztrália is kimarad. Talán még a franciák érdeklődnek leginkább a volt gyarmataik iránt, ott sok fotós megfordul, de délebbre nemigen. Ezért aztán marad Európa. Megdöbbentő, hogy az olaszok mennyire nincsenek jelen, akiket érdemes figyelni, az angolok (persze a nyelv és a pénz miatt is), németek (Köln és Berlin nagyon erős), spanyolok, franciák (ők folyamatosan esnek vissza), svájc és persze majdnem minden országban akad érdekesség.
A blog természetesen folytatódik, az irányvonal is marad, próbálok még több nemzetköziséget mutatni, pár nap múlva Cannes-ból tudósitok.
2010. augusztus 30., hétfő
Az augusztusi semmi
2010. augusztus 16., hétfő
Brassai - beszélgetéssek Picassoval
Brassai nem nagyzol, nem próbál Picasso legjobb barátjaként feltűnni, néha jelzi, hogy ezután hónapokig nem látta, ezzel szimpatikusabb, mintha verné a mellét, mint egyesek.
Érdekesség, hogy Brassai szobrokat fotózott Picassonak, ez megint olyan info, amit véletlenül nem lehet olvasni..no de kezdek gonosz lenni. A könyv -legalábbis nekem - végig izgalmas tudott maradni, számtalan figurát mutat be, amennyire meg tudom állapitani, nem emel senkit magasra, szemlélődik és bemutat. Mindenkinek ajánlom, aki szeretne elmélyülni a XX. század művészeti törekvéseiben, még akkor is, ha nem olvasott már el 800 hasonló témájú könyvet.
2010. augusztus 9., hétfő
Bán András - A vizuális antropológia felé
2010. augusztus 4., szerda
Az Artmagazinban
Lehet azon vitatkozni, hogy egyáltalán mennyire volt magyar Capa, aki ugyan itt született, de hires már külföldön lett, mint a többiek, és egyetlen példáról se tudunk, amikor valaki itthonról lett világhirű, még ha néhányan valamennyire ismertek is lettek páran. Az viszont bizonyos, hogy semmi sem fogható ahhoz a sikerhez, amit Capa, Brassai, Kertész, Moholy-Nagy vittek véghez, hiszen ők meghatározó, alakitó szereplői voltak a fotóséletnek, és bármelyik nemzet büszke lenne rájuk. Hiba lenne kicsinységből vagy rosszindulatból megtagadni ezt az örökséget. Sőt, inkább Baán Lászlóval értek egyet, aki önálló múzeumot szeretne nekik. Láttam, ahogy Barcelonában és New Yorkban is teleplakátolták a várost Capával, az emberek özönlöttek, hogy megnézzék, csakúgy, mint Pesten. Ez az egész már régen túlnőtt cikkeken, civódásokon, cikkirókon...
2010. július 26., hétfő
Molnár Éva Ágnes
2010. július 19., hétfő
Baán László
Valóban furcsa, hogy a fotótörténet legnagyobb magyar származású alakjainak nemhogy múzeuma, hanem kiállitása, emlitése is igen ritka (legutóbb a Ludwigban volt Robert Capa). Moholy-Nagy képet emlékezetem szerint a Budapest Art Fair-en láttam utoljára, Brassai képet a Vintage-ban, mégha újranagyitások is voltak. Persze az a galéria nemhogy az életmű, de még egy legjobb..válogatáshoz is kicsi. Nincs ember, aki sokallná a fotótárlatokat, mégha a Mai Manó igyekszik is kiaknázni az épületben rejlő lehetőségeket, és minél több fotóst bemutatni. Ezerszer emlitett közhely, hogy a festészethez képest a fotó legalábbis árnyékban van, a nemzetközi szereplésekben is rendre lemarad, ám ez érzésem szerint annak köszönhető (persze annak is, és általában óvatosan próbálok fogalmazni), hogy kevés a gyűjtő. Ébli Gábor műgyűjtésről szóló könyvében csak néhányszor emliti a fotót, miközben festészeti orientáltságú gyűjteményekből jópárat felsorol. Ebben persze szerepet játszik a történelmileg kialakult szokás éppúgy, mint a félelem a fotó sokszorositásával kapcsolatban. Mégis, a tény, hogy mindenki az államtól várja a mennyei mannát (még a kereskedelmi galériák is), nyilvánvalóvá teszi, hogy a fizetőképes kereslet elmaradása lehetetlenné teszi a fotó további felfutását, egészen addig, amig eszükbe nem jut az embereknek, hogy a fotó ugyanúgy lehet műtárgy. Addig pedig a helyzetet egy állami múzeummal sem lehet kezelni.
2010. július 8., csütörtök
vasárnapi nyitvatartás
Természetesen ettől függetlenül a legtöbb galéria 11-16-ig tart nyitva, sokszor még a nagy almában is, és egyetlen tüntetést sem láttam emiatt...
2010. július 5., hétfő
Peter Lik
Az persze nagy kérdés, és hirtelen nem is tudok válaszolni rá, hogy nem a giccs felé tereli-e az alkotót a szélesebb közönség ilyen irányú visszajelzése, hiszen Peter képei is ingatagon egyensúlyoznak a művészi és a giccs határán...
2010. július 2., péntek
A Mai Manóban
Természetesen egy ilyen válogatás mindig szubjektiv, hiszen napestig lehetne sorolni azokat az alkotókat, akiket nem lehet kihagyni egy ilyen válogatásból. Ennek ellenére nagyon is lehet sorolni azokat, akik mégis kimaradtak - Moholy-Nagy, Brassai, Kertész, hogy csak párat emlitsek. El tudom képzelni, hogy azért maradtak ki, hogy helyet adjanak azoknak, akik nem futottak be nemzetközi karriert, mégis hiányérzetem lett tőle. Bár ettől függetlenül azt gondolom, hogy "nem ér" megszólni a válogatást, mivel mindenkinek más jut eszébe egy ilyen tág témáról. A legfontosabb, hogy tömeg volt, igazi forgatag, és ez az igazi hir.
2010. június 30., szerda
Az ICP és a fotó válsága
Be kell vallanom, Lena Herzog torz babafotóival nem tudtam mit kezdeni. Értem én, hogy a fotó feladata az abnormalitások bemutatása, de a képeken nem éreztem a fricskát, az összekacsintást, ezek egyszerűen torz képek. Carol Bowe installációja abba az irányba mutat, amelybe szintén elindult már a fotó párszor. Az installáció műfaja valóban alkalmas arra, hogy bonyolultabb, egyetlen fotóval nem megragadható érzéseket közvetitsenek, de a kiállitott mű egyáltalán nem törekszik mély gondolatok kifejezésére. Akkor már inkább Matthew Porter, aki egyszerűen néhány egymástól teljesen eltérő stilusú és műfajú képet rakott ki, talán azt szimbolizálva ezzel, hogy a fotó műfaján belül is óriási különbségek vannak mind technikailag, mind a fotós látásmódját tekintve.
Hogy is állunk tehát a fotó válságával? A kiállitás azt sugallja, hogy talán nem reménytelen a helyzet, hiszen a többi médium sem jobb. Ugyanakkor elmulasztja megemliteni azt, hogy a fotónak esztétikai funkciói is vannak, lehetnek, és a szélesebb közönségnek ez biztosan tetszetősebb is, mint az útkeresés. Az egyszeri látogató inkább megutálja a kiállitást, mint elfogadja a kérdésfelvetést, nem utolsó sorban azért is, mert a város megszámlálhatatlan galériáiban bőven kárpótlást kaphat az esztétikai élmények hiányáért. Vagy egyszerűen ellátogat a Momába, a Henri-Cartier Bresson kiállitásra, és azon felül, hogy a bődületes tömeg önmagában is jelzi a fotó erejét, könnyen ráérezhet arra, mit is jelenthet egy igazán jól sikerült fotó. Ha innen nézem, az Icp kiállitása csak a saját válságát mutatja.
2010. június 7., hétfő
Martin Munkácsi intró
2010. június 1., kedd
Barcelona
2010. május 10., hétfő
A műgyűjtés
Szerencsére más módjai is vannak a műtárgyhoz jutásnak, mint azt a legelső teremben olvashatjuk. Elég hozzá egy vidéki ház, ahova meghivunk művészeket alkotni, etetjük-itatjuk őket, és cserébe szerényen elfogadunk tőlük egy-egy alkotást. Szimpatikus hozzáállás, csak kár, hogy néhány művész szemmel láthatóan tiz perc alatt letudta az ajándékot, és a maradék időben lányokat hajkurászott a faluban. A legjobb mégiscsak az, ha szilárd elképzelésünk van arról, hogy mit akarunk gyűjteni, és ehhez az elképzeléshez ragaszkodunk is. Kár, hogy a legtöbb esetben ez nem jött létre. Ugyan árulja már el valaki, hogy mi a közös Göbölyös Lucában és Fehér Lászlóban? A termekben járva folyamatosan olyan érzésem volt, hogy a műgyűjtő bement a pénzével a művészeti szupermarketbe (egyébként Bécsben valóban van ilyen), és elhozta az épp akciós képeket. Az meg, hogy konstruktivista mű egy naturalista alkotáshoz került, és mellettük egy valamilyen szobor értetlenkedik, az már legyen a néző gondja. A gyűjtői szándék csak néhány esetben derült ki számomra, de talán nem én vagyok az egyetlen, aki egy bécsi litográfia mellé nehezen tud elképzelni egy Csontváry vázlatot.
De talán a pénzzel sincs minden rendben. Az egyik gyűjtő egy valódi Kassák-ot rak ki, mondjuk nem is illik a környezetbe, de nem találtam se igazi főműveket, se azokat a művészeket, akiket mindenki azonnal elfogadna magának. Miközben a Kogartban a Márffy kiállitás minden második képe magántulajdon, a Műcsarnokban nincs senki az úgymond klasszikusok közül, márpedig nehezen tudom elképzelni, hogy valaki megvesz öt Batykó Róbertet (elnézést hogy őt emelem ki), de nem ugrik rá mondjuk Vasarely-re, Moholy-Nagyra, Brassaira, ha amúgy anyagilag megteheti. És árulja már el valaki, hol vannak a neves külföldiek? Hol van Francis Bacon? És Warhol, ajaj, a sort igazán lehetne folytatni... Igy válik egy jót akaró kiállitás bohózattá, ugyanis nem hiszem el, hogy Gaál József amúgy tetszetős faarcai lennének a legnevesebb alkotások ma hazánkban (ő kapta a legnagyobb területet és a legjobb helyet is). Talán csak arról van szó, hogy a kiállitók akartak éppen műgyűjtőként tetszelegni, vagy csak ismerik a kurátort, nem tudom. De az biztos, hogy nem sikerült felkutatni az igazán jelentős gyűjtőket. Mondjuk ha lenne egy eredeti Moholy-Nagy-om, én se mutogatnám senkinek, de azért az mégiscsak túlzás, hogy 30 * 40-es képeket nézegessek nem annyira fontos emberektől, mikor még én is kaptam egy művésztől ekkora képet, mivel a művész nyilvánvalóan ujjgyakorlatnak szánta a képet egy nagyobb munkához. És ahogy az egyik teremben az egymáshoz egyáltalán nem illő, korban, technikában és stilusban teljesen különböző képeket nézegettem, egy galéria raktára jutott eszembe, ahol megmaradt képek cimszó alatt őrizgetik a festményeket, miközben a "rendes" kiállitás a galéria falain lóg. Kár, hogy ezúttal a kiállitást nem, csak a raktárat láthattuk.
2010. május 7., péntek
Miklós Gaal
2010. április 30., péntek
Wiennafair jövő hétvégén
2010. április 19., hétfő
Polgár Árpád
2010. április 7., szerda
Bezár a fotósbolt
Pusztán a digitális kamerák megjelenése elég lett volna az üzletág megszünéséhez, hiszen azáltal, hogy nem a negativot adjuk be, ahonnan az összes képet lenagyitják nekünk, kétszer is meggondoljuk, hogy tényleg ki kell-e nyomtatni azt a bizonyos képet. Egy megfelelő laptoppal, de akár telefonnal is tarthatunk vetitést a barátainknak, ami pont kiváltja a papirképeket, és ha mégis kell pár kép, az tényleg csak néhány darab, ami megy a szülőknek vagy esetleg keretbe, albumba. Aztán persze ott vannak az otthoni nyomtatók is, most már lassan elérve azt a minőséget, ami élvezhetővé teszi a nézegetést, persze megfelelő papirral, amivel már ugyanannyiba kerül a kép, mintha beadtuk volna, csak épp nem kellett elmenni otthonról. Fényképezőgépet pedig már végképp nem veszünk fotósboltból, hiszen ott vannak a diszkontáruházak, plázák, nagyobb helyek, tehát végképp semmi értelme egy ilyen boltnak. Ja, és a belvárosba sem megyünk már, először is parkolni kéne, de hát a Madách téren előszeretettel bilincselnek, máshol meg kevés a hely, és senki sem fog tiz percet körözni egy parkolóért, hogy beugorjon néhány képért. Akinek nincs autója, az sem megy már a Deák térre, a plázák máshol vannak.
2010. március 29., hétfő
A Kogart
Érdekes volt látni, hogy mindössze egyetlen fotós, Fabricius Anna került be 3 képpel ebbe a válogatásba. Gyanitom ő is az egyetem miatt, de nem lehetek biztos benne. Csak azért érdekes, mert ha egyetlen nevet kellene megnevezni a kortárs fotósok közül...Ó jaj, ebből sértődés lesz. Nem lehet egyetlen nevet mondani. Mint ahogy ha kortárs festőt kellene mondani, az is lehetetlen lenne. Mondjuk ki: ez a válogatás igy torzó. Meg sem próbáltak úgy tenni, mintha érdekelné őket a kortárs fotó, ami egy kicsit fájó ebben a kontextusban. Persze eddig sem a Kogart-ba mentünk fotót nézni, ahogy látom ez igy is marad.
2010. március 25., csütörtök
Gergely László
2010. március 18., csütörtök
Róma
2010. március 11., csütörtök
hey hot shot!
2010. március 1., hétfő
Ismét portfolio kunzultáció
Aki nem lenne tisztában a jelenséggel, a konzultáció lényege, hogy az általában hires, illetve fontos helyeken dolgozó kurátorok mondanak véleményt húsz percben azokról az anyagokról, amiket megmutatsz nekik. Néha felbecsülhetetlenül fontos dolgokat mondanak, néha csak megerősitenek abban, amit csinálsz, és még ritkábban meghivnak kiállitani. Nem mondhatjuk tehát, hogy tét nélküli a szereplés: egy kiállitást egy német/holland/portugál galériában/múzeumban nyilván nem sokan utasitanának el. Ahogy hallottam, ez idén egyetlen lánynak sikerült, aki, ha a mendemondáknak hinni lehet, nem most kezdte a fotózást.
Mégis, a konkrét meghiváson kivül nagyon fontos szakmai dolgokra hivhatják fel a figyelmet a konzulensek, hiszen ők nap mint nap hasonló anyagokat nézegetnek, sokszor hoznak fel valakit példaként, akinek utánanézve csiszolható a stilus.
Ahogy láttam, mégis nagyon kevés fiatal (na jó: pályakezdő) fotós jött el, ami viszont azt jelenti, hogy 1. nincsenek tisztában az esemény fontosságával 2. nem értesültek róla vagy más programjuk volt 3. nem akarnak külföldön ismertek lenni. Mivel ez úgyis a vesszőparipám, most többet erről nem irnék.
Az év folyamán Európában egyébként még a következő konzultációk lesznek: Pozsony, Lodz, Arles, Madrid (lezárult a jelentkezés), Braga, és biztosan kihagytam párat. A legközelebbi májusban a lodzi fesztivál (www.fotofestiwal.com), ahol Stencer Sári-val is lehet majd találkozni, hogy végre magyar jelenlétről is szóljak.
2010. február 15., hétfő
Érdeklődők
Mindez persze szóra sem érdemes, csak azért írok róla mégis, mert múltkor voltam egy megnyitón, amin velem együtt öten voltunk. Igen, 5 ember tartotta érdekesnek a programot annyira, hogy időt szánjon a tárlatra. Ami persze megintcsak nem jelent semmit, hiszen eleve nagyon sok galéria van a városban (hogy milyenek az más kérdés), és gondolom eleve reménytelen, hogy mindegyikben legyen látogató is. Jómagam is nagyon kevés tárlatot tudok megnézni ahhoz képest amennyit szeretnék, néha olyanok is kimaradnak, amik “kötelező” darabok, meg aztán sokszor látom ugyanazokat az embereket kiállitásokon, úgyhogy nehéz megmondani, valójában hány embert is érdekel ez az egész “művészkedés”. Illúzióink persze ne legyenek. Mindig is egy szűk réteg érdeklődött, és ez nem változott jelentősen.
2010. február 11., csütörtök
Fotópéntek
Az kétségtelen, hogy a Bagyó Anna szervezte program, a Kogart, az ACB, a Várfok és más galériáknak köszönhetően a kortárs festészet egyre népszerűbb, és ebben jelentős szerepe van az állami támogatásnak. Tavaly a Wiennafair-en ennek köszöhetően voltunk jelen, ami persze inkább szomorú, de tény. Még Bagyó Annának is szüksége volt támogatásra, hogy az egyébként csodálatos programját megszervezhesse. Ha így vesszük, akkor az állami támogatás egyszerűen elkerülhetetlen. Csakhogy van egy kis bibi. Az ACB, a Várfok évek óta meg tudja valósitani a programját anélkül, hogy külső pénzt kapnának (vagy csak én nem tudok róla...). A másik ellenvetésem, hogy az állami pénz nem biztos, hogy arra való, hogy amúgy profitorientált galériákat támogassunk vele. Miért nem inkább egy álllami galériát futtatunk fel, nem hiszem hogy nem lehetne értelmes programot összeállitani.
Csakhogy ez a modell sem működik, hiszen tudjuk, mi történik mondjuk a Széchenyi könyvtárral, ami a fenntartásra minimálisan szükséges pénzt sem kapja meg, a szakmailag kifogástalan főigazgatót pedig eltávolitják. Vagy ott van a Nemzeti Galéria: hogy került oda az az ember? Ezeknek köszönhető, hogy bármit, ami állami, rögtön azonositunk a mutyizással, a haverok pozicióhoz juttatásával, és még rosszabb dolgokkal is. Nem, semmiképpen nem lenne jó, ha az állam iszonyú pénzekkel megtámogatná a haverjait. Vagy legyek ironikus: azért szapulom ezt a módszert, mert nem tartozom közéjük. Maradjunk annyiban, hogy jelenleg az állami támogatások finoman szólva érdekes úton jutnak el a támogatottakhoz.
A kör ezzel bezárult, ugyanis a honi fotográfia jó része szintén az NKA-s támogatásokból él. Innentől lehet szidni az Nka-t, az államot, hogy kevés pénzt ad, de gyakorlatilag semmi esély arra, hogy bármi is megváltozzon. Tessék cégektől, műgyűjtőktől pénzeket szerezni, kapcsolatokat épiteni, utazni! A sültgalamb effektus ezúttal is jelen van.
2010. február 4., csütörtök
Adam Bartos
Adam Bartos, az egyik tanár csak a neve alapján magyar. New York-ban született, Kaliforniában él és innen nézve minden létező sikert bezsebelt már: több könyve jelent meg, többek között New York-ban állitott ki, és az Artforumban jelent meg róla irás. Képei elsőre dokumentarizmust mutatnak, annak is egy olyan ágát, ami kivülállóként érzelmi befolyás nélkül, tárgyakkal próbál hatni. Számomra a legfurcsább élmény a Párizs sorozat volt: képes volt Párizsból egy amerikai kisvárost gyártani, ez nem lehetett egyszerű...